یک راه خوشمزه برای بهتر فکر کردن

تغذیه و استراحت

توجه به کیفیت و مقدار موادغذایی را که مصرفمی‌کنیم، «تغذیه صحیح» و توجه به کیفیت و مقدار خواب و استراحتی که در طولشبانه‌روز داریم را «استراحت» می‌گوییم.
رعایت بهداشت تغذیه و استراحت نوعیمدیریت انرژی است. برای استراحت همگان نمی‌توان نسخه‌ای واحد پیچید، چون هرکس باتوجه به امکانات، روحیات و نیاز خود می‌تواند چگونگی استراحتش را تعیین و مدیریتکند، فقط باید به این اصل توجه کرد که برای استراحت لازم است، «کاری متفاوت از کاراصلی انجام دهیم».

توصیه‌هایی برای تغذیه صحیح

1)‌ تحقیقات نشان‌دهنده آن است کهبا هر بار صبحانه خوردن مقدار زیادی گلوکز که غذای اصلی مغز است، به بدن واردمی‌شود و مشخص شده افرادی که صبحانه نمی‌خورند، در مدرسه یادگیری و کارآیی کمتریدارند.
2)
تحقیق دیگری ثابت کرده است دانش‌آموزانی که در صبحانه خود ازنوشیدنی‌های شیرین و گرم استفاده می‌کنند، در انجام تست‌های حافظه و تمرکزموفق‌ترند.
3)
در تحقیق دیگری بر نقش بسیار مؤثر لوبیا تأکید شده است. این مادهسرشار از پروتئین به همراه نان در برنامه غذایی روزانه باعث شده افراد سخت‌ترینقسمت‌های مرتبط با آگاهی فکری را به راحتی انجام دهند.
4)
ماده «کولین» در بدنبرای تولید انتقال‌دهنده‌های عصبی «استیل کولین» استفاده می‌شود که در تخم مرغفراوان وجود دارد.
5) «
آنتی اکسیدان» در مغز باعث افزایش قدرت یادگیری حتی درسنین بالا می‌شود، این ماده در انواع سالادها وجود دارد.
6)
بهترین دسر بعد ازصرف ناهار ماست است. چون دارای «تیروزین‌های آمینو اسید» است که استرس‌ها را برطرفمی‌کند.
7)
در عصر یک وعده غذایی بسیار سبک و مقوی استفاده شود تا گلوکز موردنیاز مغز تأمین شود.
8) 60
درصد ساختار مغز چربی است و برای چرب نگه داشتن آنبهترین گزینه اسید چرب اُمگا3 است که در ماهی به میزان بسیار زیاد وجود دارد.
9)
در پایان روز استفاده از میوه‌های تازه توصیه می‌شود، به ویژه توت فرنگی و تمشک کهدر تقویت حافظه کوتاه‌مدت تأثیر زیادی دارند.
10)
کمبود ویتامین B2 باعث کاهشتمرکز می‌شود. این ویتامین در بادام، اسفناج، جگر، شیر، لبنیات و تخم‌مرغ وجوددارد.
11)
کمبود ویتامین E موجب تصلّب شرائین و در نتیجه مانع از کارکرد خوب مغزمی‌شود. این ویتامین در گردو و بادام وجود دارد.
12)
کمبود آهن در بدن باعثخستگی و بی‌حوصلگی می‌شود. این مادّه در گوشت، جگر، سبزی و عدس وجود دارد ولی بایدتوجه داشت که غذاهای آهن‌دار را نباید با غذاهای اسیدی مصرف کرد. مثلاً مصرف گوشتبا چای یا قهوه.
13)
کمبود ویتامین B6 باعث کم‌شدن تعادل در سیستم عصبی است کهاین ویتامین در سبوس گندم فراوان موجود است.
14)
کمبود آب بدن تأثیر منفی درحافظه دارد، بنابراین مصرف روزانه 6 تا 8 لیوان آب توصیه می‌شود.
15) «
لیسیتین» قدرت مغز را افزایش می‌دهد که در تخمه آفتابگردان و نخود و لوبیا موجود است.
16)
برای رفع خستگی ذهنی پس از ساعت ها مطالعه زیاد یک لیوان شیر به همراه چند خرما میلکنید، ضمن اینکه یک قاشق غذاخوری عسل طبیعی به همراه این مواد نیز بسیار اثربخش‌تراست.
17)
مصرف خشکبار در حدّ متعارف کمک زیادی به بالا بردن توان مغزیمی‌کند.
18)
مواد قندی نیاز اصلی فعالیت‌های مغز را تأمین می‌کند پس در جلسهامتحان حتماً شکلات یا بیسکویت همراه داشته باشید تا هنگام ضعف از آنها بهرهبگیرید.
19)
از دیگر نعمت‌های تغذیه برای تقویت حافظه موارد زیر را می‌توانبرشمرد:
سیر، بیدمشک، شوید، کُندر، انجیر، ریحان، زردآلو، نارگیل، کنجد، انار،گلابی، موز، شیرین‌بیان، عسل، نارنج، کشمش، به‌لیمو، به، مویز، پسته، زیتون وکدو.

خواب و استراحت کافی

1-تمرکز اساسی‌ترین پایه هرم ذهن است کهبا خواب عمیق شبانه می‌تواند تأمین شود.
2-وقتی خواب هستید، مغز شما حافظه‌هایجدیدی را تمرین می‌کند و حتّی بعضی از مسائل را حل می‌کند. داستان «مندلیف» که پساز خواب روزانه یک‌باره به طرح جدید «تناوبی» رسید، نمونه بارز این مسألهاست.
 
3- چون کم‌خوابی تأثیر خود را به صورت ناگهانی نشان نمی‌دهد، ممکن استتأثیر منفی آن را روی برنامه‌ریزی، حل مسأله، یادگیری، تمرکز و حافظه متوّجه نشوید. بنابراین مراقب میزان خواب خود باشید.
4-  میزان خواب با توجه به سن افراد متفاوتاست. مثلاً در کودکان روزانه 16 ساعت خواب موردنیاز است امّا در نوجوانان بین 15 تا 20 ساله حداقل 6 تا 8 ساعت خواب در شبانه‌روز موردنیاز خواهد بود.
5-  برایکنکوری‌ها خواب کمتر از 6 ساعت زیان‌بار و بیش از 8 ساعت موجب کسلی و خواب‌آلودگیدر طول روز می‌شود.
6-  در محیطی بخوابید که لوازم مغناطیسی (تلویزیون، ضبط،کامپیوتر و ...) نباشد. اگر چنین امکانی وجود ندارد، بهتر است آن‌ها را خاموشکنید.
7-  بهترین شکل خوابیدن اصطلاحاً تاق‌باز «و رو به قبله خوابیدن است چونسبب تنظیم بارهای مثبت و منفی و روان‌شدن جریان خون می‌شود.
8- در محیطی بخوابیدکه از نظر حرارتی متعادل باشد. خیلی سرد و یا خیلی گرم نباشد.
9-  بهتر است برایخوابیدن یک مکان ثابت داشته باشید متأسفانه بعضی از دانش‌آموزان به ویژه کنکوری‌هاهنگام درس خواندن هرجا احساس خستگی کردند، می‌خوابند.
10-  در محیطی استراحت کنیدکه نور بسیار بسیار کم بوده و هیچ‌گونه عوامل سروصدا وجود نداشته باشد.
11-فقطبرای کسب آرامش استراحت کنید یعنی روی تخت یا زمین دراز بکشید و بدن خود را کاملاًرها کنید تا در حالت آرام قرار بگیرد ممکن است حتّی به خواب هم نروید ولی انرژیبسیار زیادی کسب خواهید کرد.
12-هنگام احساس خستگی قبل از خواب یک‌دومش آب‌گرمبگیرید. این کار موجب آرمیدگی عضلانی می شود و آمادگی لازم برای استراحت را فراهممی‌کند.
13-  اگر هنگام خوابیدن افکار مزاحم به سراغ شما آمد با آن‌ها مقابلهنکنید، زیرا در این صورت تقویت می‌شوند.
14-برخی دانش‌آموزان به‌ویژه داوطلبانکنکور عادت به خواب بعدازظهر دارند به آن‌ها توصیه می‌شود بیش از یک ساعت نخوابندچون بعد از آن خواب وارد مرحله عمیق می شود و در نتیجه فرآیند بیداری با دشواریصورت می‌پذیرد. در زمستان به دلیل کوتاه بودن روز سعی کنید به صورت تدریجی خواببعدازظهر را حذف کرده و به خواب شب اضافه کنید.
15-بعد از بیداری حدود 15 دقیقهرا برای بازگشت به حالت طبیعی در نظر بگیرید، سپس درس‌خواندن را شروع کنید. در اینمدّت شستن صورت با آب سرد برای ایجاد نشاط و شادابی توصیه می‌شود. خوردن و آشامیدننیز بازگشت به حالت طبیعی را سرعت می‌دهد.
16-  در بین مطالعه درس‌های مختلفحتماً به میزان کافی (15 دقیقه تا نیم ساعت) استراحت کنید تا ذهن شما فعال‌ترشود.
منبع: روزنامه اطلاعات
نویسنده : ساغر گُل ‌کارزاده

به نقل از rasekhoon.net

 

 

 

/ 1 نظر / 61 بازدید
سینا

سلام من سینا هستم مدیر وبلاگ روانشناسی. من از وبلاگ شما دیدن کردم و لذت بردم. من باید به شما تبریک بگم آخه وبلاگ بسیار زیبایی دارید. اگه دوست داشتید به وبلاگ من هم سر بزنید. http://Dr-Sina-Shegeft.blogfa.com