به بهانه هفته زن و روز مادر

هفته ای که پشت سر گذاشتیم در ایران هفته زن نام داشت. در این هفته روزی را روز مادر نام نهاده اند.

راستی علت نام نهادن روزی به نام روز مادر چیست؟

در تعالیم اسلامی که سرشار از نور و مهربانی است تفاوت بسیار قابل مللاحظه ای بین زن و مادر مشاهده می شود.

این تفاوت ها را در کلام پیامبر گرامی اسلام و ائمه طاهرین که درود خداوند بر آنها باد می توان مشاهده کرد. سخنانی مانند << بهشت زیر پای مادران است>> و نیز امر به محبت به مادر در جواب افرادی که می خواهند به خداوند نزدیک شوند نمونه هایی از این تفاوت هاست.

علت این تفاوت ها چیست؟

چند نکته به نظر نگارنده می رسد که به آن اشاره می کنیم.

الف) زحماتی که مادران در امر تربیت فرزند و همسرداری  متحمل می شوند.

شاید این سخن را از بزرگان دینمان شنیده باشید که وقتی زنی مادر می شود ( فرزند به دنیا می آورد ) تمام گناهان گذشته او بخشیده می شود.

آری! زنی که این همه مشقت را تحمل می کند نا فرزندی به دنیا آورد تمام گناهان گذشته اش بخشیده می شود و سزاوار بهشت می شود همچنین به قدری در درگاه خداوند ارج می یابد که بهشت به زیر پای او جای می گیرد و به فرزندان امر می شود که اگر می خواهید به قرب الهی نائل شوید صورت بر کف پای مادر بنهید و به او محبت فراوان ابراز دارید.

این در حالی است که اگر مردی بخواهد به چنین مقامی برسد باید در میادین جنگ حاضر شود و برای خدا با دشمنان خدا پیکار کند و یا برای بدست آوردن روزی حلال برای همسر و فرزندش تلاش فراوان کند .

ب) نکته دوم جایگاه مادر در خانواده است.

به طور کاملا واضح می توان گفت مادر رکن اساسی خانواده در زمینه های مختلف است.مادر کانون و منبع اصلی آرامش در خانواده برای همسر و فرزندان است.

همانطور که در قرآن کریم می خوانیم ما برای شما از جنس خودتان همسرانی آفریدیم ات با آنها به آرامش برسید.برای ارج نهادن و تقویت همین مسئله است که به زن اجازه داده شده است در امر معاش خانواده دخالت نکند و وظیفه تهیه امکانات زندگی به عهده مرد نهاده اند. ولی بهره برداری از این امکانات در جهت تعالی خانواده به سوی خوبی ها را بر عهده هر دوی زن و شوهر و خصوصا زن نهاده اند.همانطور که گفته اند : از دامن زن مرد به معراج رود. ونیز وابستگی زیاد فرزندان به مادر و تاثیرپذیری فراوان آنها از مادر خود موید این مدعاست.

انشاء الله در مقالات آینده به ابعاد بیشتری از نقش مادری زن خواهیم پرداخت. 

/ 0 نظر / 24 بازدید