تاثیر تغذیه بر راحتی خواب

وعده قبل از خواب

متخصصان بر این باورند که اگر شما با بی‌خوابی دست و پنجه نرم می‌کنید، وجود کمی غذا در معده به خواب راحت شما کمک خواهد کرد. به این معنی که گرسنه به رختخواب نروید، اما این به معنی خوردن یک وعده غذای پرحجم نیست. برای پیش از خواب، یک وعده کوچک، سبک و سالم انتخاب کنید.

برعکس یک غذای سبک، غذاهای سنگین باعث ناراحتی شما و عدم توانایی برای خوابی آرام هستند. اگر دنبال دلیل دیگری برای اجتناب از خوردن غذاهای چرب هستید بدانید پژوهش‌ها نشان داده است افرادی که غذاهای پرچرب می‌خورند نه‌تنها اضافه وزن پیدا می‌کنند، بلکه تجربه‌ای از اختلال در خواب خود را نیز تجربه خواهند کرد.

کافئین

جای تعجب نیست که یک فنجان قهوه هنگام غروب، خواب شما را به هم بریزد. کافئین حتی در حد متوسط نیز موجب اختلال در خواب می‌شود، اما به جز قهوه از منابع دیگر کافئین که زیاد هم آشکار نیستند مانند برخی از انواع شکلات و نوشابه نیز آگاه باشید. پس برای داشتن خوابی بهتر کافئین رژیم غذایی خود را از بعدازظهر به بعد کاهش دهید.

خوب است بدانیم که بعضی از داروها نیز کافئین دارند؛ که در این موارد باید با پزشک مشورت نمود.

غذاهای سنگین و ادویه‌دار

دراز کشیدن با شکم پر می‌تواند شما را ناراحت کند. پس وعده‌های غذایی سنگین و بویژه ادویه‌دار را قبل از خواب مصرف نکنید.

مایعات

درست است که مصرف مایعات بخصوص در روزهای گرم تابستان برای سلامت بدن مفید و مهم است، اما قبل از خواب کمتر از مایعات استفاده کنید. زیرا اگر که دائم برای استفاده از دستشویی بیدار شوید خواب خود را مختل کرده‌اید.

سیگار

نیکوتین یک محرک است که شبیه کافئین عمل می‌کند. پس اگر هنوز نتوانسته‌اید سیگار را ترک کنید، حداقل قبل از خواب یا هنگامی که از خواب بیدار می‌شوید از کشیدن سیگار خودداری کنید.

سعی کنید خوابی آرام و راحت و شیرین را تجربه کنید و اگر چنین خوابی دارید، قدرش را بدانید و با خوردن غذاهای سنگین و چرب و... خرابش نکنید و اگر شما دائم با این مشکل درگیر هستید و بهبود نمی‌یابید با پزشکتان در این مورد مشورت کنید. او بهتر می‌تواند دلیل بی‌خوابی شما را تشخیص داده و درمان مناسب را آغاز کند.

منبع:www.jamejamonline.ir

 

/ 1 نظر / 26 بازدید
سینا

سلام من سینا هستم مدیر وبلاگ روانشناسی. من از وبلاگ شما دیدن کردم و لذت بردم. من باید به شما تبریک بگم آخه وبلاگ بسیار زیبایی دارید. اگه دوست داشتید به وبلاگ من هم سر بزنید. http://Dr-Sina-Shegeft.blogfa.com